Król Lew PBF
Skargi i zażalenia - Wersja do druku

+- Król Lew PBF (//pbf.krollew.pl)
+-- Dział: FAQ (//pbf.krollew.pl/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: Sprawy forum (//pbf.krollew.pl/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Wątek: Skargi i zażalenia (/showthread.php?tid=17)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31


RE: Skargi i zażalenia - Samiya - 18-04-2016

Tak tylko powiem, że na pewno przy sprawdzaniu zapisów admini sprawdzają również, czy avatar nie jest tzw."komiszem" i czy autor pozwala na jego używanie.
Mogłabyś podesłać linki do wypowiedzi tych autorów? Bo np. cytat przy Choiicho nie mówi jednoznacznie, czy wolno, czy nie wolno. Wygląda jak wyrwany z kontekstu, a to potrafi być bardzo mylne.
Co do Dukaci:
Cytat:you should always check in the description of the picture if the character I drew belongs to another artists

Another artists, czyli innych artystów. Jej postacie są jej, prawda? xD czyli nie należą do innych artystów.
I też przy Kourukon - skasowanie rysunków nie znaczy, że się nie zgadza na ich używanie.


RE: Skargi i zażalenia - Vasanti Vei - 18-04-2016

Dzięki, widzę, że się postarałaś, żeby to wszystko ogarnąć. :) Niemniej jednak, mam kilka uwag.

Poza tym, Kourukon nie skasowała prac na tlkfaa, tylko pozostawiła je widoczne tylko dla zarejestrowanych. A ona zawsze zezwalała na używanie swoich prac.

Tak jak pisze Sami, prosiłabym o linki do tych oświadczeń (np. gdzie TLK-Ileana zamieściła tę wiadomość?), a także do prac, które określasz jako trady czy commishe. Bo to, że napiszesz mi: "FlashW - Użyty commission", to wiele nie ułatwia - skoro znalazłaś tę pracę, to możesz od razu zalinkować. Nie bardzo mam czas na przeszukiwanie wszystkich jej obrazków, z których zrobiłyśmy wolne avki.

Co do pracy od MysticGaia, to rzeczywiście mogę się zgodzić. Jest to napisane, ale mało widoczne, dlatego to przeoczyłam. Już usuwam ten avatar.

Jeśli chodzi o "resztę" - duża część rysunków jest autorstwa naszej userki Inn (Chotara, Salvathi) i przestawia jej stare, już nieużywane postacie, zresztą sama tutaj wstawiła te avki (i po części ja). Rzeczywiście nie ma żadnej informacji w profilu na dA, ale wiem, że generalnie zezwala (poza cudzymi postaciami, oczywiście). Często zdarzało mi się pisać notki do artystów, którzy nie mieli podanej informacji i chyba nie było przypadku, żeby taka osoba nie pozwoliła użyć pracy, dlatego zaczęłam domyślnie zakładać, że jeśli nie ma jasno napisanego "nie" na stronie głównej lub w którymś z journali (a osoby, którym zależy na nieużywaniu ich prac, zazwyczaj piszą to "nie" w widocznym miejscu), to, z podaniem autora, użyć można. To jest też swoista reklama dla artysty, nie jest to sprzeczne z prawem. Jasne, że lepiej napisać z pytaniem o zgodę, ale, moim zdaniem, to powinno pozostawać w gestii usera i jego sumienia.

Napiszemy notki do Choiicho, Kaiser i Dukaci. W przypadku Choiicho bez kontekstu trudno jednoznacznie określić, co miała na myśli (czy używanie jej prac w ogóle, czy bez podania jej autorstwa?). Przy Kaiser ja rozumiem, że chodzi o używanie prac z watermarkami, tych przedstawiających nie-jej postacie i wrzucanie jej prac bez podania autora, a tego nie robimy. Co do Dukaci - tak jak pisała Sami, dla mnie jest jasne, że chodzi o postacie cudze. Większość osób nie zezwala na używanie prac z cudzymi postaciami bez zgody właścicieli postacie, to chyba logiczne. A niektórzy pozwalają na używanie swoich postaci, bo im to nie przeszkadza, bo to właśnie swego rodzaju reklama. Zakładam, że część osób np. od tych trade'ów też by się zgodziła na użycie pracy, jeśli byłby podany ich nick, ale z tym, oczywiście, musielibyśmy pisać do tych konkretnych osób.

A tak na marginesie, to zdecydowana większość naszych avatarów to prace naszych userów - ich własne albo gifty/trade'y/commishe. Niektóre prace to pokolorowane wolne linearty. Wiadomo, że większość osób chciałaby mieć własny oryginalny design postaci, ale, niestety, nie każdy potrafi sam narysować avatar, nie każdy ma rysujących znajomych ani nie każdego stać na commisha. Wolne linearty to jest, moim zdaniem, najlepsza opcja, ale nie jesteśmy w stanie kolorować userom lineartów na bieżąco, acz i tak osoby mające avatarnie uwijają się z tym całkiem sprawnie. Poza tym, problemem może być znalezienie odpowiedniego lineartu np. węża, serwala czy któregoś z afrykańskich ptaków. Wolne avatary to furtka dla osób, które chciałyby "zarejestrować się i grać", bez czekania na kolorowanie, ale z avatarem (niektórzy mają problem z grą bez avatara). Chcielibyśmy również stworzyć generator avków, ale, póki co, to pieśń przyszłości.
Z czasem i tak praktycznie każdy ma już avatar z własną postacią. Zresztą widać to też po liczbie prac w naszej forumowej grupie na dA. Jak tak patrzę po liście ostatnio zarejestrowanych to osoby, które mają pracę, która nie była rysowana z myślą o tej konkretnej postaci, można policzyć na palcach jednej ręki.


RE: Skargi i zażalenia - Sheloth - 18-04-2016

Że się tak wtrącę: po pierwsze, wysłałam już wiadomości do Kaiser i Choiicho, jeśli chcecie mogę też napisać do reszty, żeby nie było żadnych nieścisłości.

A jeśli chodzi o osoby niepodające jednoznacznej informacji na ten temat: tak jak Vei napisała, znaczna część użytych tu prac była rysowana z myślą o postaciach userow grających na forum. Chociażby kilka moich prac, prace Inn, Rag, Kami itd. Większość z nich jest wrzucona na dA, jednak nie wszystkie mają jakikolwiek opis - zezwolenie/zakaz używania ich. Zdarzają się też właśnie osoby używające komiszy od innych artystow, robionych specjalnie pod ich postać. Albo kolorowanych przez kogoś stąd wolnych lineartow.

Mieliśmy tu już kiedyś spory problem wywołany taką sytuacją - wydaje mi się, że większość grających nie chciałaby by się powtorzył, mało kto kompletnie nie zwraca tu uwagi na prawa autorskie. A jeśli już się ktoś taki trafi, to jest też spora grupa osob ktora w razie potrzeby naprawi takie niedopatrzenie.
Wspominałam już, że jest opcja napisania bezpośrednio do wspomnianych przez Ciebie artystow.
Zerknij na grupę deviantartową forum, jest tam lista userow z kontami na dA + sporo wizerunkow postaci z forum, rysowanych albo przez nas, albo na zamowienie.

<przepraszam za brak u zamkniętego, o mi nie działa w klawiaturze i ciężko się pisze, ciągle je kopiując XD

...normalny nawias też bardzo ciężko chodzi>


RE: Skargi i zażalenia - Myr - 18-04-2016

Hehe ja bym napisał cos o prawach autorskich i rzeczach typu arty w necie ale wywołało by to burze xD


RE: Skargi i zażalenia - Vasanti Vei - 18-04-2016

Nikt tu nikogo nie zje. Jak czujesz taką potrzebę, to pisz. ;)

Ja nie kojarzę międzynarodowych umów mówiących o tym, że "nie możesz wziąć obrazka z internetu, nawet jeśli podasz autora". Wydaje mi się, że coś takiego jak używanie prac autorów z dA oparte jest na prawie zwyczajowym wypracowanym przez społeczność artystów okołodeviantartowych. Nie jest to stałe ani nigdzie wyraźnie określone, więc każdy artysta, któremu zależy na nieużywaniu swoich prac, powinien jasno o tym napisać, bo to jest w jego interesie. My zachowujemy się fair i respektujemy takie prośby (w przeciwieństwie do 90% innych for czy fanpage'ów/grup fejsbukowych), no ale powinno to byś jasno napisane na stronie głównej profilu danego autora, w opisie pod daną pracą albo choćby w którymś z journali o nazwie typu "Rules of using my art". Artyści i ci, którym podobają się ich prace powinni przede wszystkim nie utrudniać życia sobie nawzajem. Jeśli ktoś nie napisze, że nie zezwala na używanie prac, to nie powinien mieć pretensji o ich użycie, jeśli jest podany jego nick.


RE: Skargi i zażalenia - Askari - 18-04-2016

Szczerze nie mam nic przeciwko takiemu używaniu (bez przerabiania) fanartów postaci kanonicznych czy innych randomów. Chodziło mi głownie o postacie własne, bo to nie jest w porządku względem autora. Co do Chotara, to zrozumiałam, ze to ktoś z forum, więc nic nie piszę :P

http://tlk-ileana.deviantart.com/ - na głównej galerii jest cytat, który podałam
http://fav.me/d3hzsye - pisze, ze jest problem z ludźmi używającymi tego do erpegów
http://flashw.deviantart.com/art/Small-lady-193296313 - praca FlashW używa w jednym z awatarów. Jest napisane, ze to commission
http://dukacia.deviantart.com/art/BK-star-gazing-86559759 - Jedna z użytych prac Dukacii, art trade.

Nowe info of Dukacii na temat jej postaci:
"You may use them when you just want to "show" the pictures to others but please no role-playing"
http://dukacia.deviantart.com/journal/Guidelines-for-using-my-art-440794569#comments


RE: Skargi i zażalenia - Vasanti Vei - 18-04-2016

Chotara to Inn, nasza adminka: https://pbf.krollew.pl/member.php?action=profile&uid=62 ;)

Wiesz co, naprawdę to marginalny przypadek, żeby ktoś użył czyjejś postaci własnej i nie było informacji pod rysunkiem/na stronie głównej galerii, czy można użyć pracy. Jeśli mamy jeszcze takie arty w galerii wolnych avatarów, to możemy napisać do ich autorów. Gorzej, jeśli autorzy są nieaktywni - wtedy możemy pousuwać te avki z galerii, skoro wzbudzają one wątpliwości.

tlk-ileana - rzeczywiście, jest. Szukałam bardziej po prawej i w journalach. ;P Już usuwam avki z rysunkami jej autorstwa.

Kaiser: to się odnosi do tej konkretnej postaci, Genesis. Tej postaci na pewno nikt z nas nie użyje, bo 1) ma watermarka, co jest wyraźnym znakiem, że używać go nie wolno, 2) ma skrzydło i ochraniacze z metalowymi sprzączkami. ;)

FlashW - okej, rzeczywiście to commish, już go usuwam.

Dukacia - okej, rzeczywiście trade, usuwam.

Postacie Dukaci: widzę, że sama o to spytałaś. ;) Dzięki, teraz już wszystko jasne. Zaraz usunę avki z postaciami Dukaci.

Edit:
Widzę, że jednak Genesis Kaiser był w naszej galerii. Już go usunęłam.


RE: Skargi i zażalenia - Otieno - 28-04-2016

Dobra, piszę w swoim i tylko swoim imieniu, średnio mnie interesują poglądy innych wobec mojej osoby, ale cóż, wszystko ma swoje granice. Myślę że mamy regulamin i administrację w jakimś celu, czy może tylko na pokaz? Od dłuższego czasu co chwila są jakieś jaja, nie da się niczego normalnie zrobić, bo ktoś się z pyskiem rzuca. Dziś udowodniła to Vult, pisząc po prostu głupoty na sb. Ja rozumiem wolność słowa i tak dalej, ale przez takie zachowania człowiek traci ochotę na granie tutaj, a ma to być chyba forma rozrywki, czyż nie? Pytam więc, czemu nikt z administracji nie zareagował adekwatnie do sytuacji? Takie rzeczy się wyjaśnia a nie obsmarowuje na całym forum, bo ona taka biedna. Tereny na wolnych ziemiach, ostatni post w temacie ze stycznia i nikt nie umie się odezwać chociaż żeby to przenieść na pw? Tu się powoli robią Trudne Sprawy, przez co atmosfera siada i serio się odechciewa. Może trochę więcej reakcji z waszej strony?

+ Kolejna skarga - dajecie tereny do wolnych, to może wprowadźcie zasadę że są opuszczone, bo nie mam ochoty wertować każdego jednego wątku i każdej strony, bo może ktoś trzy miesiące temu zt nie dodał do postu. Vult ostatni post miała 31 marca, myślę że tydzień, max dwa i postać z automatu powinna wybyć, bo niedługo nigdzie nie wejdziemy ;/


RE: Skargi i zażalenia - Samiya - 28-04-2016

Nie rozumiem, czego od nas oczekujesz.
Tłumienia wszelkich kłótni w zarodku? Zakazu poruszania drażliwych tematów na sb, czy co?
Zarzuca nam się, że reagujemy i wpychamy się tam, gdzie nas nie trzeba. Dlatego teraz się nie wtrącaliśmy, bo nie widzieliśmy potrzeby - tak naprawdę była to błahostka, która jedynie wymagała uściślenia, nie wpływała na fabułę. Czy te zapachy by zwietrzaly, czy nie - zrobilibyście to samo.
Ja osobiście sądziłam, że Bractwo już się wyniosło z tych ziem, skoro zostały odpięte, aczkolwiek włażenie tam na drugi dzień jest dość raptowne.


RE: Skargi i zażalenia - Otieno - 28-04-2016

Ja osobiście oczekuję czegoś, co widziałam na wielu innych forach. Ograniczania sb do normalnych dyskusji a dramy przenieść na wątek do wyżywania się/ pw. Wkurza mnie fakt, że muszę wertować całe sb żeby dowiedzieć się, że Vult coś nie pasuje, do tego cytowała mój post, ja nawet nie mogę powiedzieć co i jak, bo ona już osądziła, robi się drama i tego już mam dość. To jest trzecia już chyba drama od niedawna, a to serio psuje atmosferę którą miało kiedyś KL. Niedługo nie będzie można się odzywać bo ktoś ma ból dupy a reszta przyklaskuje albo nie reaguje, no bo po co.
Cóż, jeśli się wynieśli po co czekać, aż ktoś inny przejmie i powie że za wolno?


RE: Skargi i zażalenia - Ravi - 28-04-2016

Poniekąd zgadzam się z Otieno, jeśli mogę się wypowiedzieć.


RE: Skargi i zażalenia - Samiya - 28-04-2016

Okej Oti, ale nie uważasz, że to nie zależy od nas? xD Przecież nie napiszemy algorytmu wyczuwającego zbliżające się shitstormy i przenoszącego ludzi na PW, to Ci ludzie muszą to zrobić. Jasne, my powinniśmy upominać ludzi, żeby tak robili, ale też średnio chcę wlepiać ludziom bany, o ile nie rzucają w siebie wyzwiskami. Mogę im co najwyżej dać godzinnego bana na sb, ale to mi podpada pod cenzurę, a zaraz podniosą się głosy, że tłumimy głos opozycji, czy inne ciekawe rzeczy.


RE: Skargi i zażalenia - Kiu - 28-04-2016

A tam, przejmujesz się. Ja u siebie jak byliśmy na przemo dawałem kiedy ludzie ignorowali upomnienie aby sie uspokoili xD. Lepiej dac bana na X czasu an sb niż doprowadzić bo burz, i nei miłych sytuacji i takie tam.


RE: Skargi i zażalenia - Vasanti Vei - 28-04-2016

Serio zero reakcji? Pisałyśmy z samego rana, ja osobiście z autobusu podczas jazdy na zajęcia.

[Dzisiaj 7:09] Venety: Vult, po prostu napisz do nich, wyjaśnij sprawę. Masz moje poparcie.
[Dzisiaj 8:01] Vasanti Vei: Shida, akurat jak przejmujecie jakieś ziemie, to powinniście sprawdzić, czy nikogo tam nie ma.
[Dzisiaj 8:12] Vasanti Vei: I nie ma tu znaczenia, czy to tereny wolne czy stadne.

x [Dzisiaj 10:19] Venety: Tereny były zamieszkane. Oznacza to, że oni siedzieli także na skale, być może też spali.
x [Dzisiaj 10:20] Venety: I to nawet nie podlega dyskusji. Amen.

x [Dzisiaj 10:30] Samiya: Miłe panie, ta dyskusja nie ma najmniejszego sensu. Rozwiazcie to na fabule, nie czczą gadaniną na sb, bo tylko będziecie się rozdrażniać
x [Dzisiaj 10:31] Vult: Fabuła się rozgrywa, jest odzew z mojej strony. Czekam na pozostałych uzytkowników.
x [Dzisiaj 10:33] Samiya: No i dobrze

Trzy osoby z administracji wypowiedziały się na ten temat i przedstawiłyśmy wspólne stanowisko. Później ten temat nie pojawiał się już na sb. Pisałam też z Kami na gadu i z nią również doszłam do tego, że sprawę należy rozwiązać fabularnie. Co więcej mieliśmy zrobić? Jeśli komuś przeszkadzały posty Vult na sb (mnie osobiście nie przeszkadzały, bo, jak słusznie zauważyła Sami, Vult nikogo nie obrażała), to należało nam to zgłosić. My napisałyśmy - rozwiążcie sprawę fabularnie. Przecież nie będziemy wlepiać banów za pisanie na sb zamiast na pw. Z jednej strony chcecie, żebyśmy traktowały was poważnie, a z drugiej wymagacie wtrącania się we wszelkie mniej lub bardziej drobne spory (a to naprawdę był spór o pierdołę).

Co do samej sprawy - to nie jest pierwsza akcja przejmowania terenów na forum. Owszem, Vult pisała posta dawno, ale skoro nie wyszła z tematu, to należy założyć, że nadal tam jest, a najprościej po prostu spytać: napisać na pw "Vult, jesteś jeszcze w tym temacie"? Przy przejmowaniu terenów akurat należy przejrzeć wszystkie tematy, w których pisano w ciągu choćby tego ostatniego miesiąca (niektóre wątki się przeciągają, jedni czekają na drugich i tak to wychodzi).
Co do przeniesienia terenów do wolnych - zrobiłam to na prośbę Vult. Vult, tak jak pisała na sb, w przeciągu tygodnia chciała rzeczywiście się stamtąd wynieść. Nie mogła przewidzieć, że nagle ktoś zechce przejąć te tereny, skoro przez tak długi czas nikt się nimi nie interesował.

A generalnie na tzw. dramy nie mamy wpływu, o czym też wspominała Sami.


RE: Skargi i zażalenia - Vult - 29-04-2016

Otieno jak masz mi tak WIELE do powiedzenia to zapraszam na pw.
I rozwala mnie to wasze tempo na hurra, wpaść ilością kiedy ludzie w pracy/szkole zaspamic jak najwięcej nie czekając na odzew reszty a potem wmawiać że nie było reakcji.
Jeszcze mnie śmieszy wasza reakcja, inni podnoszą raban, ok. Vult nagłośni sprawę i wszystkim odwala.