Król Lew PBF
Jak pisać dialogi - Wersja do druku

+- Król Lew PBF (//pbf.krollew.pl)
+-- Dział: FAQ (//pbf.krollew.pl/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: ABC (//pbf.krollew.pl/forumdisplay.php?fid=5)
+---- Dział: O forum i jak zacząć (//pbf.krollew.pl/forumdisplay.php?fid=13)
+---- Wątek: Jak pisać dialogi (/showthread.php?tid=2066)



Jak pisać dialogi - Gyda - 13-10-2016

Jeśli chcesz pisać RP, to o ile twoja postać nie potrafi komunikować się ze światem telepatycznie, prędzej czy później zostaniesz postawiony przed trudnym zadaniem napisania minimum jednej linijki dialogu. Nie ma bata! Dialog to główna forma komunikacji między naszymi bohaterami i jeśli chcesz pisać go dobrze, oto kilka prostych reguł:


• po pauzie zawsze należy umieścić spację,
• przed pauzą, jeśli nie jest na początku akapitu, należy również umieścić spację,
• bo pauza musi mieć dużo miejsca!


1. Narracja, która odnosi się bezpośrednio do wypowiedzi postaci, jest rozpoczynana małą literą. Wypowiedź postaci nie kończy się wtedy kropką. Jeśli kończy się znakiem zapytania, wykrzyknikiem lub wielokropkiem, narrację po pauzie również rozpoczyna mała litera. Najprościej rzecz ujmując - jeśli piszemy, że ktoś powiedział, burknął, chrumknął, wrzasnął, warknął (to znaczy powiedział agresywnie, nie zawarczał), to odnosimy się bezpośrednio do wypowiedzianych słów, więc pauza służy wskazaniu ich. Wypowiedź bohatera i narracja tworzą razem jedno zdanie, więc muszą zaczynać się tylko jedną wielką literą i kończyć odpowiednim znakiem interpunkcyjnym. W ostatnim przykładzie kolory pokazują, gdzie w wypowiedzi można wyodrębnić zdania. Jedna wielka litera, jedna kropka. Wszędzie. • Jeśli przedzielimy wypowiedź narracją w miejscu, gdzie powinien pojawić się przecinek (przykład pierwszy), przecinek pomijamy.
Cytat:- Na południowym obrzeżu sawanny widziałam stado gnu - zaczęła biała lwica - którego jeszcze wczoraj tam nie było.
- Chodźmy więc, nie traćmy czasu! - wykrzyknęła entuzjastycznie jej przyjaciółka.
- Jesteś pewna? - zdziwiła się biała. - Myślę, że powinnyśmy zawiadomić resztę stada... - dodała.



2. Kiedy narracja nie odnosi się do wypowiedzi bohatera, nie komentuje jej, ale opowiada o kolejnym wydarzeniu lub wydarzeniu równoczesnym (jak w przykładzie pierwszym), wtedy wypowiedź zamykamy kropką (? lub ! lub ...), a zdanie po pauzie rozpoczynamy wielką literą. Są to wtedy dwa oddzielne zdania, więc każde musi rozpoczynać się wielką literą i kończyć odpowiednik znakiem interpunkcyjnym. Kolorki w drugim przykładzie pokazują, gdzie kończy się jedno zdanie i gdzie zaczyna drugie.
Cytat:- Gdybym była ptakiem, byłabym orłem. - Biała lwica kręciła się wokół własnej osi.
- Jesteś śmieszna. - Jej przyjaciółka westchnęła.
- Sama jesteś śmieszna! Ty mała, głupia zołzo... - Gdyby biała lwica miała swoje wymarzone skrzydła, trzepnęłaby jednym rozmówczynię.



3. Kwestię dialogową po dwukropku zawsze piszemy wielką literą.
Cytat:Biała lwica dobiegła do swojej przyjaciółki i zapytała:
- Dlaczego tak pędzisz? - Była oburzona. Bolała ją łapa i nie mogła dotrzymać towarzyszce kroku. Chcąc dać światu znać o swojej złości, warknęła: - Nie znoszę cię!