Król Lew PBF
Cykl życia - Wersja do druku

+- Król Lew PBF (//pbf.krollew.pl)
+-- Dział: FAQ (//pbf.krollew.pl/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: ABC (//pbf.krollew.pl/forumdisplay.php?fid=5)
+---- Dział: Fabuła (//pbf.krollew.pl/forumdisplay.php?fid=12)
+---- Wątek: Cykl życia (/showthread.php?tid=2624)Cykl życia - Samiya - 03-08-2017

Cykl życia
Na forum mamy możliwość grania bardzo różnorodnymi gatunkami zwierząt, z których jedne żyją krócej, a inne o wiele dłużej. Nieco uogólniając, można podzielić je na trzy typy zwierząt: o życiu krótkometrażowym, średniometrażowym i długometrażowym.
Lwy, główny gatunek występujący na forum, należą do kategorii średniometrażowej. Ich życie można podzielić na 10 głównych etapów:

1. Noworodek: Postać jest całkowicie uzależniona od matki – z początku jeszcze ślepa, nie potrafi mówić, jej ruchy są nieporadne, musi pić mleko, ponieważ nie posiada jeszcze zębów.
2. Szkrab: Posiada już wszystkie sprawne zmysły, chodzi i biega, wyżynają mu się zęby, wydaje z siebie pełną gamę kocich dźwięków (z wyjątkiem ryku), powoli uczy się mówić – zaczynając od pojedynczych, bełkotliwych słów, by pod koniec tego etapu radzić sobie i z dłuższymi zdaniami. Nadal jest karmione mlekiem, choć do jego diety wprowadzane jest mięso.
3. Maluch:  Nie ma już żadnych problemów z mową i jest zupełnie odstawiony od mleka matki, choć nadal pozostaje od niej zależny. Może u niego pojawić się grzywka.
4. Podrostek: Posiada pełen zestaw zębów stałych, zaczyna być nauczane polowań oraz walki, szkoląc swoje umiejętności fizyczne. W tym wieku również może próbować polować samemu na drobniejszą i osłabioną zwierzynę. Zdeterminowane i sprawne podrostki byłyby w stanie przeżyć same, choć z trudem.
5. Młodzik: Doskonali się w walkach czy polowaniach, niewiele mu brakuje do dorosłości, zatem może zdobyć się na samodzielność i próbę życia na własną łapę. Nadal jednak nie osiąga pełni sprawności fizycznej. U samców pojawiają się zaczątki grzywy.
6. Młody dorosły: Wreszcie osiąga dorosłe rozmiary, sprawność fizyczną oraz dojrzałość płciową. Samcze grzywy rosną i zbliżają się do swej pełnej objętości. Postać jest całkowicie samodzielna i nie potrzebuje niczyjej pomocy do przeżycia.
7. Dorosły: Doskonały czas na założenie rodziny już bez żadnych obaw o powodzenie w donoszeniu ciąży oraz zaopiekowanie się całym miotem, postać jest w pełni swych sił, choć ma już też jakże przydatne doświadczenie. Grzywa u lwów osiąga swe pełne rozmiary.
8. Wiek średni: Doświadczenie zaczyna grać większą rolę niż sprawność fizyczna, bowiem choć ta z początku jeszcze zostaje utrzymana, pod koniec tego etapu powoli spada. Postać dalej bardzo dobrze radzi sobie z walkami czy polowaniami, choć może już poczuć, że to nie te lata co kiedyś. Ostatni moment na pomyślenie o młodych!
9. Leciwy: Etap, w którym odczuwa się wszystkie błędy hulaszczej młodości, odzywają się stare urazy, a kości strzykają. Płodność spada, choć w wyjątkowych sytuacjach lwice potrafią jeszcze urodzić młode – mniejszy miot, w którym lwiątka nie są aż tak sprawne, ale jednak.  Polowania i walki zaczynają stanowić trudność.
10. Starzec: Postać nie jest w stanie sama zapolować, a tym bardziej walczyć – nawet poruszanie się o własnych siłach staje się wyzwaniem. O ile dożyła tego etapu, jest zupełnie zdana na swych potomków bądź dobrą wolę innych towarzyszy.

Rozmiary lwiątka w zależności od wieku

Przebieg etapów życia innych zwierząt, także w innych kategoriach wiekowych, jest analogiczny.
Nazwę etapu życia, na jakim aktualnie jest postać, należy wpisać do profilu w polu „wiek”!
Jeżeli koniecznie chcesz wpisać także wiek postaci, musi być on aktualny i zgodny z datą urodzenia.

Pokaż ukrytą wiadomośćPrzykłady zwierząt w kategoriach wiekowych:

Starzenie się postaci
Na forum występuje system starzenia. Postacie posiadają swoją datę narodzenia – konkretną, realną datę z naszych czasów. Dla postaci urodzonych na forum jest nią dzień fabularnego porodu. Dla tych starszych metoda liczenia jest niezwykle prosta. Jeżeli chcesz złożyć zapis dnia 23.07.2017, a Twoja postać ma mieć 2 lata – jej datą urodzenia jest 23.07.2015. Oczywiście, rodzeństwo z jednego miotu ma tę samą datę urodzenia.

Od daty urodzenia liczy się moment, w którym postać wkracza w kolejny etap swojego życia. Lecz żeby rozgrywka była nieco elastyczna, by jedni mogli grać lwiątkiem nieco krócej, jeżeli wolą postacie dorosłe, a inni mogli cieszyć się tym etapem jak najdłużej, każdy etap ma swoją długość minimalną oraz maksymalną.

Podana powyżej tabelka jest pomocą do odpowiedniego starzenia postaci. Żeby było łatwiej i przejrzyściej, w osobnych zakładkach (przełączanie na dole arkusza) przedstawiamy osobne tabelki dla poszczególnych kategorii wiekowych, równoważne z główną. Skróty Ś, K, D oznaczają poszczególne kategorie wiekowe.

Pokaż ukrytą wiadomośćWyjaśnienie tabeli:

Co bardzo istotne, nie trzeba cały czas iść tą samą ścieżką. Etap wiekowy postaci może być krótszy lub dłuższy i zmieniany w dowolnym okresie życia, istotne jest jedynie, aby mieścił się w podanych przez nas widełkach i trwał odpowiednie minimum (ostatnia kolumna tabelki). Rodzeństwo z jednego miotu musi być na tym samym etapie wiekowym!
Uwaga! Nie można zmieniać wieku postaci w trakcie walk!
Ponadto, nie można zmieniać etapu "w dół" (odmładzać postaci), nawet jeśli teoretycznie mieści się w widełkach.

Ciąża
Postać zyskuje płodność wraz z wejściem w etap młodego dorosłego.
Ciąża trwa co najmniej trzy tygodnie. Jest to czas liczony w naszym (ludzkim) systemie, ale na fabule mijają wtedy trzy miesiące (tyle mniej więcej trwa ciąża u lwic). Liczba młodych w lwim miocie waha się od jednego do sześciu. U innych zwierząt liczba młodych może się różnić, lecz informacje na ten temat są ogólnodostępne w internecie. Gdy miot jest liczniejszy niż ten właściwy dla danego gatunku, pojawia się ryzyko choroby czy nawet śmierci matki bądź dzieci!

Wiek a statystyki
Statystyki młodych zmieniają się w zależności od wieku, odzwierciedlając naturalny wzrost i predyspozycje siłowe osobnika. Jest to opisane TUTAJ.
U schyłku życia sprawność spada, co odzwierciedla zmniejszona ilość punktów życia. Dokładnie jest to opisane w tym temacie.

System starzenia na podstawie propozycji Zenzele, temat na podstawie tematu autorstwa Vasanti Vei.
Tabele opracowane przez Zephyra.
Obrazek z rozmiarami lwiątek wykonała Kami.
Opis etapów życia lwa na podstawie tabeli cyklu życia (spisane przez Myr i Vasanti Vei w oparciu o https://lionalert.org/page/reproduction-and-offspring).