Król Lew PBF
Czcionka w postach - Wersja do druku

+- Król Lew PBF (//pbf.krollew.pl)
+-- Dział: (//pbf.krollew.pl/forumdisplay.php?fid=7)
+--- Dział: Wszystko we wszystkim (//pbf.krollew.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+---- Dział: Ankiety (//pbf.krollew.pl/forumdisplay.php?fid=21)
+----- Dział: Archiwum (//pbf.krollew.pl/forumdisplay.php?fid=159)
+----- Wątek: Czcionka w postach (/showthread.php?tid=1005)

Strony: 1 2 3


Czcionka w postach - Chikja - 04-05-2014

Wiec przechodząc od razu do rzeczy, aby wygodnie się nam pisało i czytało czcionka w postach została powiększona - zoptymalizowana, tak by jak najmie męczyć wasze ślepka. Jednak potrzebna jest nam wasza bezcenna opinia!
Dlatego właśnie powstała ta ankieta.
Poza oddaniem głosu prosimy o parę słów na temat zmian, szczególnie gdy zaznaczyłeś ostatnia opcje - "inne", być może życzycie sobie nie tylko zmiany wielkości czcionki, ale też koloru, lub stylu?.
Uwaga! Stara czcionka miała wartość 10px!

Czcionki:

10px - Wydarzenia na forum rozgrywają się długo po drugiej części KL, wnukowie Kiary są już dorośli! Akcja toczy się ok. XIX w., a kontakty ludzie-postaci ograniczone są do absolutnego minimum!

11px - Wydarzenia na forum rozgrywają się długo po drugiej części KL, wnukowie Kiary są już dorośli! Akcja toczy się ok. XIX w., a kontakty ludzie-postaci ograniczone są do absolutnego minimum!

12px -Wydarzenia na forum rozgrywają się długo po drugiej części KL, wnukowie Kiary są już dorośli! Akcja toczy się ok. XIX w., a kontakty ludzie-postaci ograniczone są do absolutnego minimum!


RE: Czcionka w postach - Anubis - 04-05-2014

Zdecydowanie 12. O wiele przyjemniej się to czyta. Oczka ważna rzecz, a nie lubię siedzieć z nosem przy monitorze bo jest drobna czcionka ustawiona :P


Jako pierwszy! F yeeeahhh


RE: Czcionka w postach - Derion - 04-05-2014

DWU-NA-STKA! DWU-NA-STKA! DWU-NA-STKA!

Bardzo przyjemna do czytania proporcja (szerokości pola tekstu do stopnia pisma). Jakby ktoś miał wątpliwości, wahał się, to niech sobie poczyta jakiś wątek z długimi postami i wtedy zdecyduje - na ścianie tekstu powinien odczuć, czy mu się czyta wygodniej, czy nie. Moim zdaniem te osiem-dwanaście słów w wierszu to jest to.

[ Dodano: 2014-05-04, 17:58 ]
ekhm, napisałam osiem-dwanaście słów w wierszu, ale w tym konkretnym przypadku osiem-dziesięć, biorąc pod uwagę krój pisma i interlinię.


RE: Czcionka w postach - Anubis - 04-05-2014

Zapomniałem dodać, że na telefonie też to o WIEEEEEEEEEEELEEEEE lepiej wygląda. Teraz można to przeczytać przynajmniej nie powiększając obrazu do widoczności jednej linijki by coś zobaczyć na małym ekraniku ;p.


RE: Czcionka w postach - Khayaal - 04-05-2014

to jest zdecydowanie za duże i teraz muszę zmniejszać forum za każdym razem >.< to ja zagłosowałam za starym 10. obecne 12 jest idealne dla mojej babci, nie dla mnie. (i tak, mam wysoką rozdzielczość w laptopie, boję się nawet sprawdzać mniejszą.)
na telefonie 12 też jest za duże.
mój fon ładnie sobie powiększał czcionkę do czytelnej wielkości, może zainwestujcie w mądrzejsze :f

//edit
11 zaakceptuję, bo rozumiem, że niektórzy są ślepi, ale plis, nie bądźmy emerytami :f


RE: Czcionka w postach - Felija - 04-05-2014

Hm, tylko teraz jak piszę posta, to nie wiem, ile miejsca zajmie po wysłaniu. Niby szczegół, ale uważam, że jak już zmieniamy czcionkę w postach, to w oknie tekstowym też.

A tak ogólnie to, hm. Przyzwyczaiłam się do tamtej wielkości czcionki, ale ta chyba faktycznie wygląda lepiej. :)

[ Dodano: 2014-05-04, 18:53 ]
To może ta 11, jak mówi Khay? Powinno być optymalnie.


RE: Czcionka w postach - Mirra - 04-05-2014

jestem za 12 :) Tak jest czytelniej. Wieczorami nie trzeba się męczyć :D


RE: Czcionka w postach - Nahuel - 04-05-2014

rzecz w tym, że forum nadal jest wąskie - przy tak dużej czcionce nagle jest zbyt wiele dużych elementów: duży av, duża czcionka, duży profil (bo długi). i jest po prostu naćkane jedno na drugim. bardzo brakuje mi odstępu między avem a postem, po prostu wolnej przestrzeni - podwójna pionowa linia to też nie jest wolna przestrzeń.

i przy czcionce 12 linijki są na mój gust za krótkie, żeby to się wygodnie czytało :f


RE: Czcionka w postach - Derion - 04-05-2014

Ja tak tylko nadmienię, że jeśli 12stka miałaby zostać odrzucona, to osobiście wróciłabym do 10tki. Albo odcinamy treść posta zupełnie od reszty pól tekstowych, czyli w tym przypadku powiększamy stopień pisma, albo scalamy go stylistycznie z resztą. Bo jak dla mnie zbyt mała różnica jest zła, a taka przy tej nieszczęsnej 11stce jest.

W sumie nadal podtrzymuję zdanie, że tekst aspirujący do bycia literaturą nie powinien być pisany drobnym maczkiem, a teraz 10tka jawi mi się jako naprawdę drobny maczek. Ale wolę się nad tym wszystkim głębiej nie zastanawiać, bo spaczenie z plastyka kazałoby mi zmienić czcionkę, szerokość forum, marginesów (których, tak, jak Kaj zauważyła - nie ma), wrócić do punktu wyjścia i wszystko przemielić raz jeszcze. Więc idąc za pierwszym odczuciem - 12tka. Może minimalne poszerzenie forum, bo przy tej szerokości niektóre długie słowa przechodzą już do kolejnego wiersza, pozostawiając nieładną lukę z prawej strony.

Napisałam dziesiątką, żeby to obadać.


[ Dodano: 2014-05-04, 21:45 ]
ej i tak nie widzę teraz tego tak, jak chciałam widzieć, bo interlinia jest chyba teraz kopnięta...

[ Dodano: 2014-05-04, 21:46 ]
um, naprawdę to była 10tka wcześniej? strasznie małe to jest, jakoś nie wydaje mi się, albo coś skopałam oO


RE: Czcionka w postach - Felija - 04-05-2014

To może powiększmy tę szerokość forum, zróbmy pseudomargines i zobaczmy, co z tego wyjdzie, huh?


RE: Czcionka w postach - Anubis - 05-05-2014

Mi też telefon powiększał tekst, ale i tak niewygodnie się czytało takie małe literki na i tak mniejszym sprzęcie.
Ja tam nadal zostaję przy 12 ;p. Jak poszerzycie forum to nie powinno być problemu, że wszystko się zlewa.

Zabierzcie trochę tego ładnego tła, dla mnie i tak jest bardziej istotne to co jest na nim, a nie co za forum ;p.
Zwłaszcza, że teraz znów przestawienie się na taką 10 będzie nieprzyjemne. Już po tym jak Derion zmusiła mnie do czytania tych drobnych literek, to mnie oczy zaczęły boleć.


RE: Czcionka w postach - Shyeiro - 05-05-2014

Zagłosowałem na 11 bo 12 to jednak rzeczywiscie jest za duża, 10 była ok i tak samo na telefonie czytany tekst był wygodniejszy bo wiecej tekstu w jednym wierszu sie mieslico, ale jako, ze chce zeby nikt nie narzekał i zeby był jakis kompromis to jestem za 11.
(Ankietę do szaty graficznej dajcie pls)


RE: Czcionka w postach - Derion - 05-05-2014

Daję znać, że postłam i popatrzyłam i mi strasznie po oczach dała ta 12tka. Nie wiem. Chyba przyzwyczajenie. Jakoś nie ogarniam teraz tego tekstu. Jak piszę i potem czytam... :/
Na telefonie mi to lepiej wygląda, ale na telefonie jestem okazyjnie, tego pod uwagę nie biorę. W sumie NIE WIEM. Dzisiaj już nie wiem.

Ale ankieta mnie niepokoi, bo jeśli nie 12, to 11, a to będzie wyglądać ujowo, serio. ŹLE. Za mała różnica, żeby komuś pomogła w czytaniu i za mała, żeby wyglądało ładnie.


RE: Czcionka w postach - Malimau - 05-05-2014

Pod względem komórki to forum jest absolutnie nieprzystosowane, ale ciii...

Drobna rada - spróbujcie z samą czcionką, nie z jej rozmiarem. Krój czcionki ma znaczenie, różne czcionki w takim samym rozmiarze mają tak czy siak różną wysokość, wygląd itd.


RE: Czcionka w postach - Derion - 05-05-2014

Nie, nie, nie wydaje mi się, jestem pewna, że nie chcemy takiej zmiany. Verdana to dobry font stworzony z myślą o odbiorniku, jakimś jest ekran komputera. Obawiam się, że jedyną alternatywą byłaby Tahoma, a to font o wiele węższy i moim zdaniem mniej przyjazny do czytania. Verdana jest na bardzo dużej liczbie for i szczerze mówiąc bardzo dobrze, że tak jest. Zmiana fontu to kolosalna zmiana i bardzo wpłynie na (dys)komfort czytania. Możecie próbować, jasne, zawsze można.