♫ Audycja 36 ♫


Wszystkie audycje znajdziecie na audycje.krollew.pl
Tygodniowy bonus
+5 opali


Otrzymuje Warsir!
  • Forum zostało zarchiwizowane i dostępne jest jedynie w wersji do odczytu - poza ShoutBoxem i tematami pozafabularnymi. Dziękujemy za wspólną grę!
  • Oficjalny kanał na discordzie - do kontaktu z graczami.
  • Stale aktywny pozostaje dział z pożegnaniami, gdzie każdy będzie mógł dopisać swoje.
  • NIE zgadzamy się na kopiowanie jakiejkolwiek części tego forum, także po jego zamknięciu.

    ~ Administracja Król Lew PBF (2006-2018)
Generator statystyk
Drzewo genealogiczne
Okres zbioru (1 porcja):
Cis pospolity
Wulkan Burgess Shale, Ognisty Las, Źródło Życia
Pogoda
1-15 września
21 °C
16 °C
16-30 września
23 °C
17 °C
Postać miesiąca:
Sierpień

Naiwny, strachliwy i delikatny. Lwie dziecko zagubione pośród sawanny, odnalazło ciepło rodziny w śnieżnym Cesarstwie choć niedawno spotkał nieświadomie prawdziwego ojca.
Cytat września
Nadesłany przez Vasanti Vei

Stężenie fanatyków księżyca na poziomie zerowym kazało mu się zastanowić, czy przypadkiem nie zabłądził.
Znajdziecie nas na:
Venety
Rekrut
*

Płeć:Samica Wiek:Wiek średni Liczba postów:1,177 Dołączył:Cze 2012

STATYSTYKI Życie: 100
Siła: 72
Zręczność: 75
Spostrzegawczość: 69
Doświadczenie: 105

#1
22-09-2016, 18:02
Prawa autorskie: Bjorn | BaxiaArt
Tytuł pozafabularny: Administrator / Pomoc Techniczna

Należy pamiętać, że przedstawione poniżej choroby odnoszą się nie tylko do lwów, ale też do innych zwierząt występujących na tym forum.
Mistrz Gry ma prawo zesłać na postać chorobę niewystępującą w tym spisie, powinna jednak być możliwa do uleczenia za pomocą występujących w spisie ziół.

Zapalenie gardła
Opis choroby: W pierwszym stadium chory odczuwa suchość i pieczenie w gardle, które nie mija po napiciu się. Połykaniu towarzyszy ból, mówienie sprawia trudność, często występuje chrypka. Błony śluzowe są przekrwione, medyk może także zaobserwować powiększenie węzłów chłonnych. Często zapaleniu gardła towarzyszy gorączka, ogólne osłabienie, może wystąpić katar lub kaszel.
Leczenie: Polega na częstym płukaniu gardła w celu wypłukania drobnoustrojów oraz podawanie ziół zmniejszających przekrwienie błon śluzowych. Pomocniczo można stosować inhalacje na katar (jeśli występuje) i leki zbijające gorączkę. Bardzo ważne jest picie dużej ilości wody!
Nieleczone może powodować problemy ze słuchem.

Koci katar
Opis choroby: Charakteryzuje się zmianami na pysku (zwłaszcza w okolicach oczu), w jamie ustnej i nosie. Po paru dniach od zakażenia pojawia się lekki katar, drapanie w nosie, kichanie i łzawienie oczu. Chory może odczuwać lekkie bóle głowy lub mieć delikatnie podwyższoną temperaturę, ale nie jest to reguła. W dalszym stopniu oczy zaczynają ropieć, powszechne jest zapalenie spojówek - stają się wtedy czerwone, opuchnięte. Katar staje się bardziej uciążliwy, znacznie utrudnia oddychanie. Chory oddycha przez jamę ustną, co może powodować stan zapalny tego miejsca, bardzo charakterystyczne są owrzodzenia na języku lub podniebieniu, może wystąpić zapalenie dziąseł.  
Leczenie: W zależności od stopnia rozwoju choroby opiera się na przemywaniu oczu lwa wodą z dodatkiem ziół o działaniu odkażającym, inhalacje w przypadku kataru lub smarujemy sokiem z tych ziół okolice tuż pod nosem chorego (polecane zwłaszcza na noc), a gdy występują zmiany w jamie ustnej - płukanki i maści. Musimy pilnować, by chory przebywał w cieple oraz podajemy zioła na wzmocnienie i w zależności od potrzeb przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Grypa żołądkowa
Opis choroby: Objawy żołądkowo-jelitowe, czyli bóle brzucha, nudności, obfite wymioty, biegunka to niemal pewniak. Bardzo niebezpieczne dla chorych, ponieważ w krótkim czasie mogą doprowadzić do odwodnienia, jeśli nie pije; uwaga na kocięta i starsze lwy, one szczególnie łatwo się odwadniają. Prawidłowe nawodnienie nie jest taką prostą sprawą, bo często zwierzę odrzuca od jedzenia i picia. Chorobie towarzyszy wysoka gorączka oraz uczucie wyczerpania. Objawy mijają po paru dniach.
Leczenie: Stosowanie naparów z ziół - nie dość, że działają leczniczo, to dodatkowo nawadniają. Przede wszystkim leki przeciwbólowe, rozkurczowe, łagodzące objawy ze strony układu pokarmowego. Można podawać rozpuszczony w wodzie węgiel leczniczy. Bardzo istotne jest pilnowanie, by chory pił odpowiednio dużo wody i nie dopuścić do odwodnienia. Pomocniczo można stosować zioła zbijające gorączkę.  
Bardzo, bardzo istotną kwestią jest odizolowanie chorego od reszty lwów. Grypa żołądkowa jest bardzo zaraźliwa, delikwent nie może przebywać w jednym pomieszczeniu z pozostałymi chorymi, bo w krótkim czasie z jednego grypowicza zrobi się połowa stada. Sam medyk również musi pamiętać o zachowaniu czystości.

Świerzb uszny
Opis choroby: Powszechna choroba kociąt (co wcale nie oznacza, że dorosłe lwy też nie mogą na nią zachorować), które niewłaściwie dbają o higienę. Rozpoznasz ją po zmianach w uszach, między innymi po obfitej, brązowej wydzielinie, złuszczonym naskórku i czerwonej skórze. Młode trzepią łbem, potrząsają uszami, drapią się po nich, skarżą na swędzenie. Bardzo często wypada im sierść w okolicach uszu, czy w efekcie choroby, czy po prostu od intensywnego drapania. Jednocześnie dotyk jest bolesny.  
Leczenie: Polega na przemywaniu uszu wodą może być z dodatkiem soków z ziół o działaniu przeciwgrzybiczym, łagodzącym swędzenie (sama woda też zdaje egzamin) oraz na smarowaniu ich maściami na bazie tych samych ziół. Oczywiście, pilnujemy, by pacjent nie rozdrapywał uszu.

Nerwice
Opis choroby: Zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego. Co kot, to inaczej przechodzona nerwica, ale najczęściej występuje rozdrażnienie, niepokój, problemy z trawieniem, bóle głowy, problemy ze snem. Lew może być albo nadmiernie pobudzony i wręcz agresywny, nie uznaje hierarchii stadnej, nie chce się podporządkować, albo wprost przeciwnie - jest nienaturalnie lękliwy, wystraszony, każdy najmniejszy szmer traktuje jako zagrożenie. Powszechne problemy z koncentracją, częstsze niż zwykle niepowodzenia w polowaniach.
Leczenie: Należy pamiętać, że tutaj samo leczenie za pomocą ziół nie pomoże, niezbędna jest pomoc bliskich osób. Pomocniczo jednak warto stosować zioła o działaniu uspokajającym.  

Zapalenie pęcherza
Opis choroby: Powszechna choroba wywoływana przez bakterie. Niezbyt przyjemna, charakteryzują ją problemy z oddawaniem moczu, krwiomocz, częste chodzenie za potrzebą, ból w podbrzuszu i inne podobne objawy.
Leczenie: Wymaga zastosowania ziół o silnym działaniu przeciwbakteryjnym i odkażającym, podawane przede wszystkim w formie płynów. W razie braku możliwości sporządzenia leku w formie płynnej można podać choremu całe części roślin do połknięcia, należy jednak odpowiednio zmniejszać dawkę ziół ze względu na ich silne działanie.  

Oparzenia
Opis choroby: Mogą być lekkie i praktycznie nie powodować niczego groźnego poza parodniowym bólem i ewentualnymi pęcherzami, zdarzają się jednak i poważniejsze przypadki. Oparzenia charakteryzuje wypadnięcie sierści z poparzonego miejsca, skóra zaś jest sucha i czerwona, może odchodzić po paru dniach. Powszechnie występują pęcherze wypełnione płynem. Nie  powinno się ich przebijać, bo to naturalny plaster dla skóry.
Leczenie: Oparzone miejsca powinno się przemywać letnią wodą oraz stosować okłady lub maści z ziół. W cięższych przypadkach ranę bezwzględnie opatrzyć i chronić przed zabrudzeniem, konieczne będą środki przeciwbólowe. Czasem jednym ratunkiem jest amputacja.  

Insekty
Trudno to nazwać chorobą, raczej nieprzyjemną przypadłością. Krótko mówiąc, wynika z braku higieny. Tutaj zioła i wiedza medyka na niewiele się zda, trzeba się przemóc  i wziąć porządną kąpiel.

Zapalenie dziąseł
Opis choroby: Często współistnieje z kocim katarem, ale może też być samodzielną chorobą. Jej objawy to krwawienia z dziąseł, ich opuchnięcie, przekrwienie lub bolesność, nieprzyjemny oddech. Przy nieleczonym zapaleniu dziąseł występuje chybotanie zębów, a w bardzo zaawansowanych przypadkach nawet ich wypadanie. Nieprzyjemna choroba i znacznie utrudniająca normalne funkcjonowanie, ze stanem zapalnym dziąseł jedzenie jest utrudnione i bolesne, a o udanym polowaniu można zapomnieć. Bezwzględnie wymaga leczenia.
Leczenie: Polega na smarowaniu dziąseł maścią ziołową o działaniu przeciwzapalnym (najczęściej to sam chory musi za pomocą języka nałożyć maść, z czym bywa różnie, zwłaszcza u dzieci) oraz stosowania płukanek.  

FIV
Bardzo nieprzyjemna choroba związana z bardzo przyjemnymi czynnościami. Można ją nabyć w bardzo prosty sposób - poprzez kontakty seksualne z zarażonym partnerem. Jest nieuleczalna, jedyne, co może zrobić medyk, to podawać zioła na wzmocnienie odporności, ale to czysta loteria, raz może pomóc, innym razem nie. Chory szybko się przemęcza, łatwiej jest mu zachorować i ciężej przechodzi choroby. Jedynym ratunkiem, cóż... Jest uważne dobieranie partnerów seksualnych.

Cukrzyca ciężarnych
Opis choroby: Choroba dotykająca przede wszystkim ciężarne kotki. Charakteryzuje ją wzmożone pragnienie, częsta potrzeba chodzenia na stronę, bóle głowy, ciągłe uczucie zmęczenia, mrowienie w łapach. Jeśli jest leczona, nie stanowi poważnego zagrożenia i zazwyczaj zanika samoistnie po urodzeniu dzieci. Nieleczona stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla młodych, może być przyczyną poronienia, przedwczesnego porodu, często jest także źródłem komplikacji porodowych (młode są dużo większe niż powinny być).
Leczenie: Jest bardzo proste, polega na podawaniu młodej matce raz na tydzień specjalnej mieszanki z ziół do wypicia. Obniża ona poziom cukru we krwi i zmniejsza objawy choroby.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości